Kopya CV
Thread poster: Muammer Murat Alak
Muammer Murat Alak
Muammer Murat Alak
Türkiye
Local time: 02:51
English to Turkish
+ ...
Aug 28, 2022

Merhaba,

İnanılır gibi değil ancak burada CV'mi kopyalayıp teklif vermiş olduğum işlere başvuru yapan bir kullanıcı mevcut. Durum daha önce çalışmış olduğum bir firmaya yapmış olduğu başvuru sonrasında fark edildi. Daha önce böyle saçma bir durum yaşayan oldu mu bilmiyorum ancak, bu durumda yapılabilecek herhangi bir şey var mıdır? Herhangi bir yasal aksiyon alınabilir mi ya da kullanıcıyı burada ifşa etmemin bir faydası olur mu?

Fi
... See more
Merhaba,

İnanılır gibi değil ancak burada CV'mi kopyalayıp teklif vermiş olduğum işlere başvuru yapan bir kullanıcı mevcut. Durum daha önce çalışmış olduğum bir firmaya yapmış olduğu başvuru sonrasında fark edildi. Daha önce böyle saçma bir durum yaşayan oldu mu bilmiyorum ancak, bu durumda yapılabilecek herhangi bir şey var mıdır? Herhangi bir yasal aksiyon alınabilir mi ya da kullanıcıyı burada ifşa etmemin bir faydası olur mu?

Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Collapse

Mehmet Karsli
Mehmet Karsli  Identity Verified
Türkiye
Local time: 02:51
French to Turkish
+ ...
Kopya CV Aug 28, 2022

Bunu bir firma da yapmış olabilir. İş alabilmek için uzmanlık alanında iyi işler görünen CV'leri toplayıp başvuru yapabiliyorlar. Ama bunlar genellikle önce sizden CV'nizi kullanabilir miyiz diye izin istiyorlar. İzin verirseniz ismi değiştirip şahıs adına birçok yere gönderebiliyorlar.

Şahıs ya da firma olsun, hiçbir şekilde doğru bir uygulama değil. Bayağı nitelikli dolandırıcılık bence.

Metin Demirel

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 01:51
Dutch to Turkish
+ ...
Evet oldu Aug 28, 2022

CV kopyalama, profil kopyalama burada da oldu.

O günlerde meslektaşımız arkadaşımız Özden Arıkan moderatördü.
Profil sayfası kopyalanan da bendim.

Öyle ki bilerek yapmış olduğum bir iki hata da düzeltilmemişti.

O gün bugündür,
"Please note that my profile including mistakes that I have done in my profile are copyrighted. If you ever want to use, I will consider that I have served your needs for a creative writing project an
... See more
CV kopyalama, profil kopyalama burada da oldu.

O günlerde meslektaşımız arkadaşımız Özden Arıkan moderatördü.
Profil sayfası kopyalanan da bendim.

Öyle ki bilerek yapmış olduğum bir iki hata da düzeltilmemişti.

O gün bugündür,
"Please note that my profile including mistakes that I have done in my profile are copyrighted. If you ever want to use, I will consider that I have served your needs for a creative writing project and you will receive an invoice of net 30 days." ifadesi benim profil sayfamda.

Eğer prozda kayıtlı biri ise, Proz yönetimine bildirilmesi gereken bir durum olduğunu düşünüyorum.
Dışarıdan birisi ise, haklarınız saklı kalmak üzere yasal bildirimde/uyarıda bulunun.

İfşa etmek konusu bireysel bir karar gibi görünse de topluluğu da bir şekilde ilgilendiriyor.

Düşünün zaman zaman bu mecradan bir kısım insanlarla tanışıyoruz ve işbirliği yapabiliyoruz.
Ben şahsen bu şekilde bir eğilimi olan, kendine faydatemin etmeyi başkasının sırtından geçinmeye çalışan birisiyle işbirliği yapmak veya işbirliği yapmak durumunda isem de bilmeden karar vermek istemem.

Aynı şekilde CV gönderdiğiniz şirketin de işi almak için sizin CV nizi kullanması, aldıktan sonra da sizinle irtibatı kesmesini de aynı şekilde etik dışı olarak görüyorum.

Diğer taraftan da, her insan hata yapabilir ve insanların hatadan dönmesine, kendini ıslah etmesine de imkan verilmeli diyorum.

Kolay gelsin,

N. Yigit

[Edited at 2022-08-28 20:06 GMT]

[Edited at 2022-08-28 20:07 GMT]
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kopya CV

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »