Contribuții mai mari cu 10,5%
Thread poster: Florin Ular
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 02:37
English to Romanian
+ ...
Sep 16, 2015

Stimați colegi,

Văd că nu se face prea mare tam-tam în legătură cu noul cod fiscal, dar mie mi se pare îngrijorătoare perspectiva noilor prevederi ale codului fiscal referitoare la contribuțiile pe care le va datora liber profesionistul/PFA din 2016, în special noua contribuție de 10,5% din venitul net la CAS.

Ce părere aveți? Ce alternative mai avantajoase aveți în vedere, în cazul în care intră în vigoare în această formă noul Cod Fiscal?


 
Mihaela Buruiana
Mihaela Buruiana  Identity Verified
Romania
Local time: 02:37
Member (2011)
English to Romanian
+ ...
Cam târziu Sep 16, 2015

Și contribuția la CAS, și impozitul pe locuință/sediu sunt îngrijorătoare. Din păcate, acum cred că e cam târziu să mai prostestăm, ar fi trebuit s-o facem înainte.

Nu știu dacă sunt alternative, dar sunt interesată.

Sper doar ca noul cod fiscal să nu ne rezerve și alte surprize.


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 02:37
Romanian to English
+ ...
Măcar de dragul principiului: Sep 16, 2015

Chiar dacă reprezintă o parte infimă a veniturilor, cel puţin la colegii pe care îi cunosc personal, ar trebui să solicităm creşterea corespunzătoare a tarifelor reglementate de Ministerul Justiţiei pentru traducători...

 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Contribuții mai mari cu 10,5%






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »