Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11] >
Diacriticele pe Proz
Thread poster: Mihai Badea (X)
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
Romania
Local time: 02:31
English to Romanian
+ ...
Un pic de decenţă nu strică, într-adevăr Jan 10, 2005

Nu înţeleg de ce ar trebui ca limba română să fie "buricul târgului" pentru a fi scrisă corect (indiferent de natura contextului (naţional/internaţional).
Iar simplul motiv că unul dintre membrii proz nu ştie să folosească un calculator, nu mi se pare un argument satisfăcător pentru maltratarea limbii române.


 
Andrei Albu
Andrei Albu
Romania
Local time: 02:31
Member (2002)
English to Romanian
+ ...
De acord Jan 10, 2005

Deşi pare cam dur răspunsul Cristinei, îl găsesc foarte la obiect şi sunt absolut de acord. No further comments.

 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 02:31
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
respect pentru parerile altora Jan 10, 2005

Cred că fiecare are dreptul la o părere şi mi s-a părut că discuţia a decurs destul de bine, fiecare având ocazia de a-şi spune părerea proprie, determinată de situaţia sau de preferinţele fiecăruia, ceea ce este OK atâta timp cât orice părere este respectată în aceeaşi măsură.

Ţin să subliniez că nu se va include o nouă regulă pe lista proz.com, fiecare va avea libertatea de a folosi sau nu diacritice în mesajele sale pe forum, după cum consideră. Este
... See more
Cred că fiecare are dreptul la o părere şi mi s-a părut că discuţia a decurs destul de bine, fiecare având ocazia de a-şi spune părerea proprie, determinată de situaţia sau de preferinţele fiecăruia, ceea ce este OK atâta timp cât orice părere este respectată în aceeaşi măsură.

Ţin să subliniez că nu se va include o nouă regulă pe lista proz.com, fiecare va avea libertatea de a folosi sau nu diacritice în mesajele sale pe forum, după cum consideră. Este vorba doar de o chestiune de principiu.

În plus, votul decurge remarcabil şi sunt absolut încântată de ideea lui Mihai (şi de lobby-ul făcut de Maria).
Collapse


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Alte prioritati Jan 10, 2005

In conditiile in care multi scriu pe forum cu piciorul, cred ca diacriticele vin catre coada listei de prioritati. Prefer un mesaj corect scris fara diacritice unei lalaieli fara cap si coada, dar cu sh si tz. Cred ca gramatica inseamna fondul si diacriticele, forma. Cu ce incepem?

Haideti sa votam scoaterea virgulei dintre subiect si predicat pentru 2006... Incurajez compunerea unei liste de greseli de gramatica din forum, ce parere aveti? Fara numele autorilor si fara referinte,
... See more
In conditiile in care multi scriu pe forum cu piciorul, cred ca diacriticele vin catre coada listei de prioritati. Prefer un mesaj corect scris fara diacritice unei lalaieli fara cap si coada, dar cu sh si tz. Cred ca gramatica inseamna fondul si diacriticele, forma. Cu ce incepem?

Haideti sa votam scoaterea virgulei dintre subiect si predicat pentru 2006... Incurajez compunerea unei liste de greseli de gramatica din forum, ce parere aveti? Fara numele autorilor si fara referinte, evident. Criticam ideea, nu omul...

Corectitudinea gramaticala, ca si scrierea cu caractere romanesti, trebuie sa ne fi intrat in reflex. Frazele se construiesc in minte si nu e necesara o verificarea ca sa scoti virgulele de unde nu trebuie si sa scrii "o data cu" in trei cuvinte. Gresesc?

V-ă urez un an exşcelent la dumneavoastră şi la afacerile care le aveţi.
Collapse


 
Veronica Durbaca
Veronica Durbaca  Identity Verified

English to Romanian
+ ...
Idee Jan 10, 2005

Dupa ce am terminat postingul de mai sus, mi-am dat seama ca in timpul votarii nu se face campanie electorala - se poate inchide threadul pana la incheierea votului?

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:31
English to Romanian
Eu schimb encoding-ul de câte ori este nevoie, şi mi se pare ceva normal Jan 10, 2005

Ruxi wrote:

4. Ce faceti cand intrati in KudoZ pe diverse limbi? Va tot schimbati setarile in functie de limbi, sau cum?
Romana este tot a noastra, cu sau fara diacritice pe calculator. Eu de mana scriu numai cu diacriticele necesare, dar pe calculator nu am cum.

Putin rezon,
Ruxi


Bun găsit, Ruxi
Încercam să combat fiecare punct expus de Ruxi, dar mi-ar lua mult timp şi în acest moment sunt la lucru.
La urma urmei, mi-am expus argumentele.
La acest punct 4 aş vrea să-ţi răspund, Ruxi, cu DA.
Eu citesc uneori forumul în suedeză şi schimb encoding-ul pentru a vizualiza litera å. Citesc întrebări kudoz în franceză, germană, şi de fiecare dată schimb encoding-ul dacă este nevoie, pentru că ei scriu cu semnele specifice limbilor lor. Cred că ei nu îşi pun problema de ce n-ar scrie aşa.

Şi există pe piaţă şi "tastaturi româneşti", dacă asta ar fi problema.

Ni s-a oferit acest forum Non-english - Romanian pentru a discuta problemele traducătorilor români în limba română. Dacă avem posibilitatea tehnică de a folosi diacriticele, nu văd de ce nu am face-o. COMODITATEA este un motiv pe care eu, personal, nu îl accept.

Veronica are perfectă dreptate referitor la corectitudinea gramaticală a mesajelor din forum. Dar, după părerea mea, nu trebuie să ordonăm priorităţile în acest mod. Pentru o folosire corectă a limbii române, amândouă sunt priorităţi.
Şi corectitudinea gramaticală, şi scrierea cu diacritice. Pentru că o folosire corectă a limbii române stă la baza profesiei noastre de traducător.

Mulţumesc, Cristiana, că eşti de acord cu lobby-ul meu, pentru că eu sunt mândră că dă rezultate, mici, dar sigure

Important este să voteze cât mai mulţi membri proz, pentru a ne da o imagine a opiniei majorităţii.


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Răspunsuri Jan 10, 2005

Ruxi wrote:

1. Diferentiere se poate face foarte usor din context intre verbele, timpurile si formele termenilor scrisi cu diacritice.Orice roman intelege un text si fara diacritice.



Există şi cazuri în care acest lucru nu este posibil. Eu am avut la un moment dat de tradus un text fără diacritice şi a trebuit să sun clientul (pentru o singură situaţie, e adevărat) ca să-i cer lămuriri. Lipsea un semn diacritic. Din păcate, nu-mi aduc aminte exemplul respectiv. Dar faptul că orice român înţelege textul şi fără diacritice, nu mi se pare relevant. Şi un text scris în mod agramat este până la urmă inteligibil şi totuşi ne străduim să respectăm regulile gramaticale.

Ruxi wrote:

Eu de mana scriu numai cu diacriticele necesare, dar pe calculator nu am cum.



Treaba asta se rezolvă dintr-o setare în Windows. Dacă doreşti, îţi pot arăta cum se face setarea respectivă (sau mi se pare am zis o dată de ea chiar pe firul ăsta).

Veronica Durbaca wrote:

In conditiile in care multi scriu pe forum cu piciorul, cred ca diacriticele vin catre coada listei de prioritati. Prefer un mesaj corect scris fara diacritice unei lalaieli fara cap si coada, dar cu sh si tz. Cred ca gramatica inseamna fondul si diacriticele, forma. Cu ce incepem?



Sh-urile şi tz-urile ar putea fi tocmai expresia faptului că unii simt nevoia de diacritice.
Nu încape însă nici o îndoială că trebuie să începem cu fondul. Dar, dacă putem (şi tind să cred că putem), de ce să nu ducem lucrurile până la capăt?


Veronica Durbaca wrote:

Haideti sa votam scoaterea virgulei dintre subiect si predicat pentru 2006... Incurajez compunerea unei liste de greseli de gramatica din forum, ce parere aveti? Fara numele autorilor si fara referinte, evident. Criticam ideea, nu omul...



Mi se pare o ideea excelentă. De acord cu ea.

Veronica Durbaca wrote:

Dupa ce am terminat postingul de mai sus, mi-am dat seama ca in timpul votarii nu se face campanie electorala - se poate inchide threadul pana la incheierea votului?


Eu aş prefera ca acest fir să rămână deschis pentru următoarele motive:

1. nu este vorba de un vot în adevăratul sens al cuvântului (nu se ia nici o decizie cu caracter obligatoriu), ci mai degrabă de un sondaj de opinie
2. este posibil să se vină cu argumente noi (într-un sens sau altul) mai convingătoare decât cele exprimate până acum. Aş propune să le dăm şansa să se exprime şi celor care au aflat mai târziu de acest fir.


[Edited at 2005-01-10 13:17]


 
lucca
lucca
Romania
Local time: 02:31
English to Romanian
S-au încins spiritele! Jan 10, 2005

Nici nu-i de mirare. Nu m-am uitat la toate forumurile de la ProZ în alte limbi decât engleza, dar cred că am văzut destul. Suntem singurii care nu ne folosim literele specifice limbii noastre. Ne facem de râs! (dar ca să vezi literele din celelalte limbi trebuie să pui, on the fly, encodingul potrivit).

Am impresia că unii îşi închipuie că votăm "pentru totdeauna". Nici pe departe. Pariez că până cel târziu în 2007 (dar poate că săptămâna sau luna viitoare) se
... See more
Nici nu-i de mirare. Nu m-am uitat la toate forumurile de la ProZ în alte limbi decât engleza, dar cred că am văzut destul. Suntem singurii care nu ne folosim literele specifice limbii noastre. Ne facem de râs! (dar ca să vezi literele din celelalte limbi trebuie să pui, on the fly, encodingul potrivit).

Am impresia că unii îşi închipuie că votăm "pentru totdeauna". Nici pe departe. Pariez că până cel târziu în 2007 (dar poate că săptămâna sau luna viitoare) se va lua oficial decizia ca pe Internetul românesc să fie obligatorie scrierea cu diacritice (indiferent de votul nostru). Pâna în 2007 vor avea loc 3 evenimente: 1. Creşterea foarte mare a numărului de români cu acces la calculatoare şi la Internet. 2. Apariţia în 2006 (dacă vrea Bill Gates) a următoarei versiuni majore a Windows. 3. Intrarea României în UE. Cred că cei care au votat DA (cuvântul, nu Alianţa nu au nevoie de explicaţii.

Dat fiind că toţi scriem practic numai cu diacritice în traduceri (şi nu numai), ce e mai "incomod" (ce mi-e mie mai lene să fac): să schimb des encodingul/keyboardul pentru mesaje pe care vreau să le citesc / la care vreau să răspund, sau să-mi schimb des modul de a tasta ("cu""fără" diacritice)?. Personal prefer să tastez mereu în acelaşi fel.

Unele ziare au scris cu 1-2 luni în urmă că undeva nişte elevi şi-au ocupat şcolile mai multe zile şi nopţi, pentru că cineva nu voia să-i mai lase să înveţe în limba lor. Da' ce nu scriu ziarele în ziua de azi!...

Repet, ne facem de râs! Marii specialişti în lingvistică, plini de mofturi şi fiţe ori de argumente specioase((

Sorry, folks! Există lucruri în care e bine să vedem mai departe decât lungul nasului şi decât limitele noastre personale. Ca să nu mai vorbim de faptul că este LOGIC şi POSIBIL (tehnic) să folosim diacriticele.

[Edited at 2005-01-11 06:58]
Collapse


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:31
English to Romanian
Întru totul de acord cu domnul Lucian Alexandrescu Jan 10, 2005

Lucian Alexandrescu wrote:

Pariez că până cel târziu în 2007 (dar poate că săptămâna sau luna viitoare) se va lua oficial decizia ca pe Internetul românesc să fie obligatorie scrierea cu diacritice (indiferent de votul nostru).


În mod normal, ar fi trebuit să fie reglementată prin legea lui Pruteanu. Sau poate este, şi nu cunosc eu legea


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Diacriticele pe Yahoo Messenger Jan 11, 2005

Pentru cei care doresc să folosească diacriticele peste tot unde se poate, ei bine, aflaţi că se poate şi pe Yahoo Messenger. Garantat! O precizare: am folosit ultima versiune.

 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 02:31
English to Romanian
Diacritice pe Yahoo Messenger Jan 11, 2005

Mihai Badea wrote:

Pentru cei care doresc să folosească diacriticele peste tot unde se poate, ei bine, aflaţi că se poate şi pe Yahoo Messenger. Garantat! O precizare: am folosit ultima versiune.


Desigur că se poate, Mihai, am scris şi eu un mesaj pe forum referitor la folosirea diacriticelor pe Yahoo Messenger, pe pagina 2 a acestui forum, se pare că s-a cam pierdut în avalanşa de posting-uri
Aşa că posibilităţile tehnice există, haideţi să le folosim!


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Nu ne intelegem Jan 11, 2005

Nimeni nu este impotriva diacriticelor ca atare, ci exista niste impedimente tehnice.
Eu am mai intai o intrebare, ca vad ca sunteti foarte cunoscatori in materie de IT.
Exista in lista Windows de caractere si diacriticele romanesti?
Eu am am mai spus: am incercat sa-mi pun mai multe limbi pe care sa le pot schimba ca "tastaturi" in Windows atunci cand am nevoie.
In Windows ME nu merge.Se da totul peste cap toate tastele isi schimba valoarea.Asta este.Eu am nevoie de mai
... See more
Nimeni nu este impotriva diacriticelor ca atare, ci exista niste impedimente tehnice.
Eu am mai intai o intrebare, ca vad ca sunteti foarte cunoscatori in materie de IT.
Exista in lista Windows de caractere si diacriticele romanesti?
Eu am am mai spus: am incercat sa-mi pun mai multe limbi pe care sa le pot schimba ca "tastaturi" in Windows atunci cand am nevoie.
In Windows ME nu merge.Se da totul peste cap toate tastele isi schimba valoarea.Asta este.Eu am nevoie de mai multe limbi, dar nu pot folosi decat una, ca scris.
In plus suntem doi la un calculator cu Internet.
Nici in browser-ul de Internet nu poti schimbi dupa placere, nu toate "suporta". Eu nu am IE.
Ceea ce spuneati voi:
a. da,Romania va intra (sa dea Domnul!) in UE si poate or tine seama si de noi cei de la Microsoft.Norocul lor, ca va trebui in acest context sa vorbim tot engleza sau franceza (la UE)
b. a scrie fara diacritice nu este incorect, daca se respecta celelalte reguli de gramatica.
c. am mai spus in celelalte forumuri folosesc probabil tastaturile proprii si nu setari in software.Este totul foarte uniform, fara semne ciudate ca la noi.
Lucian: ce diacritice ai vrea tu sa foloseasca englezii?
O sa existe probabil in curand si tastaturi romanesti si o sa fiti linistiti.E mai simplu decat sa ne zapacim toti software-ul si asa cu probleme.
d. ah, ce ma bucur ca vor avea romanii calculatoare!Chiar credeti?!Ce bine ar fi! Sper ca si acces la Internet si voi putea comunica mai usor cu ai mei.Mai multe prietene se plang ca n-au posibilitati de calculator si Internet.
Pana atunci sa vedem ce zice votul nostru.

Ruxi
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Yahoo Messenger - fără setări suplimentare Jan 11, 2005

Maria Diaconu wrote:
Desigur că se poate, Mihai, am scris şi eu un mesaj pe forum referitor la folosirea diacriticelor pe Yahoo Messenger, pe pagina 2 a acestui forum, se pare că s-a cam pierdut în avalanşa de posting-uri
Aşa că posibilităţile tehnice există, haideţi să le folosim!

Aşa este, Maria. Sper ca şi ceilalţi să poată folosi Yahoo Messenger cu diacritice, mai ales că nu pare să fie nevoie de vreo setare suplimentară (eu cel puţin, nu a trebuit să fac nici o setare).
În ceea ce priveşte encoding-ul pentru browser (sau navigator, mai pe româneşte), aşa cum spuneai şi tu pe undeva, mai sunt şi alţii care trebuie să-l schimbe de la o limbă la alta (am făcut şi eu nişte încercări). Probabil că nici lor nu le-a fost foarte uşor la început dar, având în vedere că acum folosesc semnele speciale, se pare că inevitabilul moment de rezistenţă poate fi depăşit. Sper ca şi noi să-l putem depăşi (dacă nu acum, măcar la un moment dat).


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Ne putem înţelege Jan 11, 2005

Ruxi wrote:
In Windows ME nu merge.Se da totul peste cap toate tastele isi schimba valoarea.
Ruxi


Exact asta trebuie să se întâmple, Ruxi. Cum spuneai tu, tastele îşi schimbă valoarea. Nu toate, doar unele dintre ele. Eu am o tastatură standard (limba engleză) , iar dacă am trecut pe română, bat «”» (adică, asta văd pe tastatură) şi îmi apare «ş». Totul este să vezi la început unde este fiecare literă pe tastatura pe care o ai, apoi e chestie de exerciţiu. Sunt colegi care traduc în 3-4 limbi. Mă îndoiesc că au tastaturi (fizice) diferite pentru fiecare limbă în parte.


 
Ruxi
Ruxi
German to Romanian
+ ...
Nu cred Jan 11, 2005

Mihai,

La mine se intampla asa: daca pun doua limbi in lista, de ex. germana si franceza, se schimba tastele pentru amandoua limbile. X devine Y si toate tastele cu semne de punctuatie se schimba, de nu mai stii cine unde e. E valabil pentru toate tastaturile. In plus nu apar semnele limbii respective, deci practic limba nu se schimba ci doar tastele. Intelegi?
Adica in germana nu apar Umlaut-urile, iar in franceza daca trec, nu apar accentele si sedilele, chiar daca in josul
... See more
Mihai,

La mine se intampla asa: daca pun doua limbi in lista, de ex. germana si franceza, se schimba tastele pentru amandoua limbile. X devine Y si toate tastele cu semne de punctuatie se schimba, de nu mai stii cine unde e. E valabil pentru toate tastaturile. In plus nu apar semnele limbii respective, deci practic limba nu se schimba ci doar tastele. Intelegi?
Adica in germana nu apar Umlaut-urile, iar in franceza daca trec, nu apar accentele si sedilele, chiar daca in josul ecranului apare ca am trecut la limba respectiva.
Acum fiecare face cum poate: unii folosesc combinatii de taste. Mi-am lipit si eu un tabel pentru franceza langa ecran. Altii isi lipesc asa cum au facut la mine la serviciu etichete pe taste cu noile valori.Era nebunie, caci aveam si in engeleza mult de scris si ne incurcam in taste si schimbari.Pana la urma renuntasera la diacritice. Acum nu mai stiu ce-or fi facut.
Inventase cineva chiar un macro special in Word pentru a putea folosi diacritice, dar nu mergea grozav.
la mine in Word se intampla alta chestie automata. Sunt setate in tezaur mai multe limbi si el sesizeaza in ce limba scriu si imi face automat corecturi (pacat ca nu intotdeauna corecte). Singura problema este ca imi asimileaza romana cu italiana si cand scriu in romana imi face cuvinte italienesti (vezi, ele semana de fapt?!).
Se vor mai imbunatati lucrurile. Rabdare insa (fara tutun!).Totusi votul cam arata ceva...

Ruxi
P.S In legatura cu propunerea Veronicai cu comentarea greselilor pe forum. E o chestie interesanta si utila. Eu am pentru inceput o intrebare: de ce multa lume, in multe forumuri, nu numai pe ProZ, scrie cu litera mica dupa punct,si cu lipsa semne de punctuatie, ceva in stilul telegrafic?Am impresia ca este un stil tehnic al Internet-ului? Altfel cred ca toti invata macar asta la scoala - ca dupa punct e litera mare.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Diacriticele pe Proz






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »