XML
Thread poster: Gülnur Seyhanoğlu
Gülnur Seyhanoğlu
Gülnur Seyhanoğlu  Identity Verified
Türkiye
Local time: 19:39
English to Turkish
+ ...
Apr 15, 2013

Merhaba arkadaşlar,

Bir müşterim daha önce çevirisini yaptığım Word ve Excel dosyalarını yine bana gönderdiği bir XML dosyasına aktarmamı istiyor. Bunun nasıl yapılacağı konusunda nereden bilgi alabilirim?

Yardımlarınız için teşekkürler.

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Double-click Apr 15, 2013

Gönderilen XML dosyasina bilgisayarinizda çift tiklayin (double-click). Bilgisayarin sizi hangi programin kullanilacagi konusunda yönlendirmesi beklenir. Benim bildigim XML ayni MS Word gibi bir döküman formati ama benim de pek fazla bir deneyimim yok XML ile. Kolay gelsin.

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
MS Word mü? Apr 15, 2013

Gülnur Seyhanoğlu wrote:

Merhaba arkadaşlar,

Bir müşterim daha önce çevirisini yaptığım Word ve Excel dosyalarını yine bana gönderdiği bir XML dosyasına aktarmamı istiyor. Bunun nasıl yapılacağı konusunda nereden bilgi alabilirim?

Yardımlarınız için teşekkürler.

XML bir evrensel protokoldür.
PHP, HTML, ASPX vs gibi.

Size gönderilen dosya MS Word ise içini açarsanız orada yerleştirilecek yerleri görebilirsiniz.

Metni kodlar arasında istiyor. Veya o kodların kullanıldığı bir dosya türünde.

MS Word, OpenOffice/LibreOffice rahatlıkla açıp editleyebiliyor.

[Edited at 2013-04-15 08:56 GMT]

ricciona
ricciona
Local time: 18:39
Turkish to Italian
+ ...
hangi çeviri programını kullanıyorsunuz Apr 15, 2013

kullandığınız çeviri programı müşterinizin istediği formatı destekliyorsa önceden yaptığınız çevirinizle yeni bir tm oluşturup (daha önceden oluşturmadıysanız) bu tm'i kullanarak bu formattaki dosyanın tercüme edilmiş halini elde edebilirsiniz.

Gülnur Seyhanoğlu
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
XML Apr 15, 2013

Teşekkürler Ali Bey,

Gönderilen XML dosyası, üzerine çift tıklayınca bir İnternet Explorer sayfası açılıyor, program yazılımı gibi bol tırnaklı kodlu bir metin, üzerine Word ve Excel dosyalarını yerleştirmem isteniyor ama sayfaya herhangi bir şey yerleştirmek mümkün görünmüyor. Kopyalayıp Word dosyasına yapıştırmayı denedim ama iyice anlaşılmaz hale geldi.
Bu dosyayı açmak için başka bir program yüklemem mi gerekiyor?

Ali Bayraktar
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Birlikte Aç Apr 15, 2013

Gülnur Seyhanoğlu wrote:

Teşekkürler Ali Bey,

Gönderilen XML dosyası, üzerine çift tıklayınca bir İnternet Explorer sayfası açılıyor, program yazılımı gibi bol tırnaklı kodlu bir metin, üzerine Word ve Excel dosyalarını yerleştirmem isteniyor ama sayfaya herhangi bir şey yerleştirmek mümkün görünmüyor. Kopyalayıp Word dosyasına yapıştırmayı denedim ama iyice anlaşılmaz hale geldi.
Bu dosyayı açmak için başka bir program yüklemem mi gerekiyor?

Siz de o format için varsayılan program explorer olduğu için öyle otomatik açılıyor.

Sağ tıklayıp, birlikte aç derseniz MS Word ile açabilirsiniz.

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
bütün CAT programlarıyla mümkün Apr 15, 2013

ricciona wrote:

kullandığınız çeviri programı müşterinizin istediği formatı destekliyorsa önceden yaptığınız çevirinizle yeni bir tm oluşturup (daha önceden oluşturmadıysanız) bu tm'i kullanarak bu formattaki dosyanın tercüme edilmiş halini elde edebilirsiniz.

Haklısınız, istenen iş için en uygunu bir CAT programı kullanmak, tabii müşterinin daha önce niye Word / Excel dosyalarını gönderdiği, mevcut çevirileri kendisinin niye XML dosyasına yerleştir(e)mediği ayrı soru. Çoğu PM bu konularda maalesef çok cahil.

Internet Explorer filan değil ama NotePad++ gibi gelişmiş bir metin düzenleme programı da kullanılabilir (tabii karakter kodlama sorunları çıkabilir). En doğrusu bir CAT programı kullanmak.

Ali Bayraktar
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
- Apr 15, 2013

Gülnur Hanımın profilinde herhangi bir CAT kullanmadığı yazdığından sanırım CAT programları kullanımına yönelik tavsiyeler gerçekleştirilemeyecek.

O yüzden her ne kadar zor da olsa temel Aç - Yerleştir - Kapat tarzı tavsiyeler daha faydalı olacaktır.

Gülnur Seyhanoğlu
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
CAT Apr 15, 2013

Haklısınız Ali Bey, bir CAT programı kullanmıyorum. CAT programı kullanma dışındaki tavsiyeleriniz varsa bekliyorum.

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Word sorun çıkartır Apr 15, 2013

Ali Bayraktar wrote:

Gülnur Hanımın profilinde herhangi bir CAT kullanmadığı yazdığından sanırım CAT programları kullanımına yönelik tavsiyeler gerçekleştirilemeyecek.

O yüzden her ne kadar zor da olsa temel Aç - Yerleştir - Kapat tarzı tavsiyeler daha faydalı olacaktır.

Word ile HTML, XML dosyalarını açıp düzenlediğinizde bu dosyalarda sorun çıkar, teknik detaylara girmek istemiyorum (paragraflar, tablolar, karakter kodlaması vs.).

Notepad++ gibi ücretsiz ama gelişmiş bir program kullanıldığında da kodlama sorunu yaşanabilir (UTF-8 değilse).

Dolayısıyla en iyisi bir CAT programı kullanmak (en azından deneme sürümü).

Ali Bayraktar
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
2007 Apr 15, 2013

Selcuk Akyuz wrote:

Ali Bayraktar wrote:

Word ile HTML, XML dosyalarını açıp düzenlediğinizde bu dosyalarda sorun çıkar, teknik detaylara girmek istemiyorum (paragraflar, tablolar, karakter kodlaması vs.).

Notepad++ gibi ücretsiz ama gelişmiş bir program kullanıldığında da kodlama sorunu yaşanabilir (UTF-8 değilse).

Dolayısıyla en iyisi bir CAT programı kullanmak (en azından deneme sürümü).

2007 ve 2010'da sorun olmaz zaten onlar kendiliğinden XML tabanlı. (DOCX ve XLSX'teki X'ler onu ifade ediyor)

O yüzden NotePAd'e bulaşmaya hiç gerek yok bence.
Hele de temel düzeyde bir bilgiyle çok karışır.

CAT Programı kullanmak tabiki en kolayı ama sadece kullanmak değil ki buradaki durum.

Önceki çevrilenleri eşleştirmesi var, memory yapması var, yani CAT programına ait temel özelliklerin %80'ini bilmek gerekiyor. Bunları öğrenmek için en az 1 haftaya ihtiyacı var kullanmayan birisinin. 1 Hafta süreyi de birisinin rehberliğinde ise diyorum. Yoksa tek başına 1 ayı bulur.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

XML

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »