Shift+f3 kombinasyonunu turkce metin yazarken sorunsuz kullanabılıyor musunuz?
Thread poster: ricciona
ricciona
ricciona
Local time: 17:06
Turkish to Italian
+ ...
Mar 3, 2013

Herkese merhaba
Küçük harfle yazılmış bir Türkçe metni seçip shift+f3'le büyük harfe çevirmek istediğimde diğer bütün harfler büyük harfe dönüştürülürken 'ı' ve 'i' harfleri aynı kalıyor. Bu yüzden de çoğunlukla metnin tamamını tekrar yazmak ya da bu harfleri tek tek düzeltmek zorunda kalıyorum. Bu sorunla karşılaşan ya da önerebileceği bir çözümü olan var mı acaba aranızda?
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim

Yavuz Gönen
Yavuz Gönen  Identity Verified
Türkiye
Local time: 18:06
English to Turkish
Office 2010'da sorun yok Mar 3, 2013

Bu özellik bazı programlarda bir yazılım hatası şeklinde çalışmıyorken, bazılarında sorunsuz çalışıyor. Örneğin Office 2010'da sorun yokken, kullandığım bazı CAT'lerde bu sorunu ben de yaşıyorum. Sorunlu programlarda elle değiştirmekten başka yolu da yok bildiğim kadarıyla.
İyi çalışmalar.

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
hangi programdan bahsediyorsunuz? Mar 3, 2013

Office programlarında bu sorunu yaşamıyorum ama çoğu CAT programında bu sorun var.

Bu sorunu daha önce yazmıştım http://www.proz.com/forum/turkish/228251-küçük_ı_büyük_İ_sorunu.html

Word üzerinde çalışan CAT programları Trados 2007 ve Wordfast doğal olarak bu sorunu yaşatmıyor.

Ama Trados TagEditor,
... See more
Office programlarında bu sorunu yaşamıyorum ama çoğu CAT programında bu sorun var.

Bu sorunu daha önce yazmıştım http://www.proz.com/forum/turkish/228251-küçük_ı_büyük_İ_sorunu.html

Word üzerinde çalışan CAT programları Trados 2007 ve Wordfast doğal olarak bu sorunu yaşatmıyor.

Ama Trados TagEditor, yeni Trados Studio 2009/2011 ve Wordfast Pro, ayrıca memoQ, DVX ve Across'da maalesef düzeltilmedi bu sorun.

Atril DVX2 bu sorunu önümüzdeki aylar içinde çözecek, biliyorum. DVX3 çıkmadan bu sorunun çözülmesini özellikle istemiştim.

CafeTran ve daha sonra Swordfish de bunu düzeltti, bir diğer java programı olan Heartsome'da bu sorun var mı bilmiyorum.

Özetle, bu sorunu bir CAT programında yaşıyorsanız programcılara mail gönderin, baskı yapın. CafeTran'dan istedim düzelttiler, DVX düzeltecek, sağolsun Nahit Bey sorundan bahsetti Swordfish de düzeltti. Trados Türk çevirmenleri pek ciddiye almıyor bildiğim kadarıyla. Şurada yazmıştım http://www.proz.com/forum/sdl_trados_support/98897-problem_with_turkish_characters_with_winalign.html ama cevap veren çıkmadı.
Collapse

ricciona
ricciona
Local time: 17:06
Turkish to Italian
+ ...
TOPIC STARTER
Trados 2007 Mar 3, 2013

Aslında bu sorunu trados 2007'de yaşıyorum. shift+F3'ün yetersiz kalmasının yanı sıra, sorunun asıl karşıma çıktığı nokta clean up'tan sonraki aşama. Dosyayı hazırlayan kişinin (ki bu genelde .inx ya da .ini dosyaları oluyor) büyük harf kullanmak yerine bütün metni küçük harfle yazıp, büyük harf olmasını istediği kısımlara 'all caps' özelliğini atamış olduğu durumlarda Türkçe'ye çevrilmiş metindeki i ve ı harfleri sizin de dediğiniz gibi doğru şek... See more
Aslında bu sorunu trados 2007'de yaşıyorum. shift+F3'ün yetersiz kalmasının yanı sıra, sorunun asıl karşıma çıktığı nokta clean up'tan sonraki aşama. Dosyayı hazırlayan kişinin (ki bu genelde .inx ya da .ini dosyaları oluyor) büyük harf kullanmak yerine bütün metni küçük harfle yazıp, büyük harf olmasını istediği kısımlara 'all caps' özelliğini atamış olduğu durumlarda Türkçe'ye çevrilmiş metindeki i ve ı harfleri sizin de dediğiniz gibi doğru şekilde görüntülenmiyor. aranızda daha önce bu durumla karşılaşmış olanlar vardır mutlaka. umarım yardımcı olabilirsiniz.
şimdiden çok teşekkürler
Collapse

Selcuk Akyuz
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Trados 2007 Mar 4, 2013

Word'de uygulanan biçimlendirmenin kolay bir çözümü yok, çeviriye başlamadan önce bu tür metinlerden ALL CAPS özelliğini kaldırmanız ve manüel olarak büyük harf yapmanız lazım. Bul-değiştir komutuyla yapabilirsiniz.

K.K.Unal
K.K.Unal  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Studio 2011 Mar 4, 2013

Studio 2011'de bu tür bir sorun yok, uzun zamandır kullanıyorum ve gayet başarılı çalışıyor.

Selcuk Akyuz
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Teşekkürler Mar 4, 2013

K.K.Unal wrote:

Studio 2011'de bu tür bir sorun yok, uzun zamandır kullanıyorum ve gayet başarılı çalışıyor.

Ben bu özelliği en son 2009 versiyonunda denemiştim, demek ki düzeltmişler.

DİYARBAKIR => Diyarbakir
Diyarbakır => DIYARBAKIR

olmuyorsa doğru çalışıyor demektir.

Hamid Aydin
Hamid Aydin  Identity Verified
Türkiye
Member (2008)
English to Turkish
+ ...
Studio 2009 ve Studio 2011 Mar 4, 2013

Her ikisini de kullandım. Evet 2009'da sorun vardı, ama 2011'de bunu düzeltmişler.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Shift+f3 kombinasyonunu turkce metin yazarken sorunsuz kullanabılıyor musunuz?

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »