cat programları hakkında
Thread poster: shevek
shevek
shevek
Local time: 10:25
Turkish to English
Apr 1, 2013

Merhabalar,

İlaç sektöründe freelance çevirmen olarak çalışmaktayım. Kişisel girişimimle bir cat tool satın almak istiyorum. Bazı programların (SDL Studio 2011, Memoq, Cafetran) demosunu indirdim. Ancak kendi ihtiyaçlarım doğrultusunda bir programa ikna olabilmiş değilim.

Çalıştığım dökümanlar genellikle word ve pdf formatındaki dökümanlardır. Gelen word dökümanları pek çok tabloyu, jpeg resimlerini içerir. Bu nedenle bu tipte bir d�
... See more
Merhabalar,

İlaç sektöründe freelance çevirmen olarak çalışmaktayım. Kişisel girişimimle bir cat tool satın almak istiyorum. Bazı programların (SDL Studio 2011, Memoq, Cafetran) demosunu indirdim. Ancak kendi ihtiyaçlarım doğrultusunda bir programa ikna olabilmiş değilim.

Çalıştığım dökümanlar genellikle word ve pdf formatındaki dökümanlardır. Gelen word dökümanları pek çok tabloyu, jpeg resimlerini içerir. Bu nedenle bu tipte bir dökümanı herhangi bir tool ile açarken format problemleri ile karşılaşmam olası diye düşünüyorum.

Trados benim için çok karmaşık (benim cehaletimden) ve pahalı. Memoq'nun ara yüzü daha kullanışlı geldi ancak CAT tool terminolojisinden bihaber olduğumdan, Trados'la olduğu gibi Memoq ile de bir arpa boyu yol alamadım. Cafetran bana göre en kullanışlı programdı ancak word denemelerimde birkaç resim ve tablo ekledim. Formatı okuyamadı, karmaşık şekiller çıktı ve inanın çok üzüldüm, çünkü en rahat çalıştığım tool Cafetran'dı:)

Benim için terimleri tekrarlı yazmamak bile hayat kurtarıcı olacakken, bu kadar ileri seviye bir IT bilgisine ihtiyaç olması çok zorluyor. Trados gibi programlar, maddi olarak da zorluyor:)

Bir diğer mevzu da, yakında yurtdışında yaşamaya başlayacağım için, hem vakit kısıtlı, hem de karşılaştığım sorunlar için yardım alamayacağım diye çekiniyorum. Bu nedenle de daha user-friendly bir yazılım arayışındayım. Ve açıkçası çok karmaşık ve ileri özelliklere de ihtiyacım yok. Bir glossary oluşturup, aynı terimleri tekrar tekrar yazmamak bile işimi görecek.

Yukarıda bahsettim yazılımlar dahil bir cat tool yatırımı yapmanın çok doğru olduğunu düşünüyorum, ancak etkin kullanamayacağım bir yazılıma 1000 tl vermek de bir o kadar saçma geliyor.

Sonuç olarak, aşağıdaki hususlarda tavsiyelerinizi bekleyeceğim:

1. Cafetran gibi kullanışlı ve cebi yakmayan, bahsettiğim tipte bol tablolu, formatlı, resimli word dökümanları ve pdf dosyalarını açabilen ve benim gibi cat tool cahili birini zorlamayacak bir program önerebilirseniz çok sevinirim.

2. Cat tool dersi verebilen birileri var mıdır? Varsa iletişim bilgilerini paylaşabilir misiniz? Öte yandan yakında SDL tarafından verilecek bir eğitim var. Belki de Trados'u satın almasam da, CAT tool öğrenimi için iyi bir başlangıç olabilir. Sizler ne önerirsiniz?

Tavsiyeleriniz benim için altın değerinde. Lütfen yazın.

Saygılar,

Gamze
Collapse

Nihan Pekmen
Nihan Pekmen  Identity Verified
Türkiye
Member (2012)
Turkish to English
+ ...
Fluency Apr 1, 2013

Fluency'i bir deneyin.
Kullanımı çok kolay, IT bilgisi gerektirmiyor, arayüzü çok kullanışlı ancak büyük belgelerde sorun yaratabiliyor.
İnternetten demosunu indirip deneyebilirsiniz.
Ekibi çok cana yakın ve internet üzerinden bire bir demo yapıyorlar.

Fiyatı da uygun.

http://www.westernstandard.com/Fluency/Trial.aspx

shevek
shevek
Turkish to English
TOPIC STARTER
cat programları hakkında Apr 1, 2013

Nihan Hanım çok teşekkürler,
Benim çalıştığım dökümanlar yüklü word ve pdf dökümanları. Söylediğim gibi word dökümanlarım da bol tablo ve resim içeriyor:(
Saygılar,
Gamze

shevek
shevek
Turkish to English
TOPIC STARTER
cafetran hk. Apr 3, 2013

Biraz acele yazdığım bir yorumum olmuştu.
Cafetran'da format sorunu yaşamıştım, ancak bunun doc uzantılı bir dökümanı açmaya çalışmam nedeniyle olduğunu sonradan ilave etmeyi ihmal etmişim.
Sorun ile ilgili hemen yardım aldım.
Ben Cafetran ile çok kolay çalıştım ve biraz daha eğitimden sonra belki de hem kullanım kolaylığı hem de fiyatı nedeniyle tercih edeceğim program Cafetran olacak.
Yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemek dileğiyle.
Saygılar,

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

cat programları hakkında

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »