Glossary entry

English term or phrase:

NEE: net equipment effectiveness, OEE: overal equipment effectiveness

Hungarian translation:

NEE (nettó eszközhatékonyság), OEE (teljes eszközhatékonyság)

Added to glossary by sarale
Sep 22, 2010 08:36
13 yrs ago
English term

NEE: net equipment effectiveness, OEE: overal equipment effectiveness

English to Hungarian Tech/Engineering Engineering: Industrial plastic moulding
Táblázatban, az OEE: overall equipment effectiveness alatt
Van ennek bevett magyar megfelelője?

Proposed translations

4 mins
Selected

NEE (nettó eszközhatékonyság), OEE (teljes eszközhatékonyság)

Így írnám.

--------------------------------------------------
Note added at 5 mins (2010-09-22 08:42:07 GMT)
--------------------------------------------------

http://www.oeetoolkit.com/hu/hu_index.html

Ha szeretné megismerni az OEE koncepciót (Teljes Eszközhatékonyság) akkor jó helyen jár. Az OEE Toolkit betekintést enged a gépek hatékonyságába, felfedi a gépek rejtett kapacitását és szemlélteti a gépek rejtett veszteség forrásait. Az OEE Toolkit-szoftvert már több mint 250 vállalatnál használják, a telepítése könnyű, többféle adatgyűjtési módszer alkalmazását teszi lehetővé és elérhető árban van.



--------------------------------------------------
Note added at 1 hr (2010-09-22 09:47:12 GMT)
--------------------------------------------------

http://www.muszeroldal.hu/assistance/minoseg_ell_szotar.html

Minőségellenőrzési szakkifejezések

OEE, Overl Equipment Effectiveness teljes eszközhatékonyság


http://www.slideshare.net/leandesign/lssa-gemba-guide-to-lea...

... használhatnék az OEE-t választanám (Overall Equipment Effectiveness – Teljes Eszközhatékonyság). Az ok nagyon egyszerű… Ez rögtön megad 3 mérőszámot...

http://www.leandesign.hu/lean-blog.html?searchword=lean&sear...

Ha valaki sarokba szorítana és csak egy termeléssel kapcsolatos mutatószámot használhatnék az OEE-t választanám (Overall Equipment Effectiveness – Teljes Eszközhatékonyság). Az ok nagyon egyszerû… Ez rögtön megad 3 mérõszámot. Íme, egy gyors összegzés hogyan is mûködik ez a hatásos fegyver:

Az OEE három egysége
1. Teljesítmény: Egyszerûen kifejezve egy adott gép tényleges teljesítményét (kibocsátását) az elméleti maximális teljesítményéhez viszonyítjuk. Valójában arra fókuszálunk, amit úgy nevezünk „sebességi veszteség”. Egy példán keresztül: az adott megmunkálandó alapanyag keménységétõl függõen, elképzelhetõ, hogy az esztergagépnek a normálisnál lassabban kell esztergálnia. Tehát adott napon a tervezett 100 szerkezet helyett csak 85 készül el, vagyis a teljesítmény 85%-os (85/100). 2. Rendelkezésre állás: Ebben az esetben a gép futtatására rendelkezésre álló idõt hasonlítjuk össze a tényleges mûködési idõvel. Ténylegesen a mûködési szünetek miatti kiesést vizsgáljuk. A rendelkezésre álló idõveszteség többnyire az indulási, beállítási idõkre és gépleállásokra vezethetõ vissza. Tehát, ha a gép mûködtetésére álló rendelkezési idõ 7 óra, viszont mi csak 6 órában mûködtetjük a gépet, akkor a teljesítményünk mindössze 86%-os (6/7)
3. Minõség: Legvégül nézzük az OEE minõségi vetületét. Ha a legyártott 85 szerkezetbõl 5 selejt, akkor a minõségarányunk 94% (80/85).

Hogy megkapjuk a tényleges OEE-t, nem kell mást tennünk, mint egyszerûen összeszoroznunk a három számolt értéket. Példánkban az OEE 69%-os (85% x 86% x 94%).
Az OEE megítélése ismét sokféle lehet attól függõen, hogy melyik könyvet olvassuk vagy épp ki a tanácsadónk. Az én elméletem szerint egy 80%-os vagy afölötti OEE elég jó. Sõt, igazából nagyon jó.
Nem csak a TPM-hez fontos!
Rendkívül zavar, hogy egyesek megítélése szerint az OEE-nek csak a karbantartáshoz van köze. Ha ismét felidézzük a korábban emlegetett könyveket és tanácsadókat, esetükben az OEE-vel fõként a Teljes körû Hatékony Karbantartás (TPM - Total Productive Maintenance) fejezetében találkozhatunk. Ez rendben is van, hisz az OEE és a TPM összekapcsolódnak.
Azonban álljunk meg egy pillanatra. Az OEE valószínûsíthetõen a jelenleg ismert legátfogóbb termelékenységi mérõszám. Tehát ha Ön is úgy gondolja, hogy csak a karbantartóknak és a TPM programoknak van köze az OEE-hez, nagyon rossz nyomon jár. Bárkinek, akit kicsit is érdekel, hogy mennyi terméket termelnek a gyárban, fontos lehet az OEE. Fontos az operátornak. Fontos a sorvezetõnek. Fontos a minõségbiztosítási menedzsernek. Természetesen fontos a termelési menedzsernek. Fontos a karbantartó csapatnak. Még a controlling munkatársnak is fontos, aki fõként a pénzügyi eredményekkel foglalkozik. Igazából még élete párjának is fontos kell, hogy legyen az OEE, hiszen azt szeretné, hogy Önnek jó sokáig legyen munkája. Hát ennyire fontos az OEE.
Íme, egy ingyenes videó és egy OEE kalkulátor, amit letölthet.

Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "Köszönöm szépen!"
10 mins

összes eszközhatékonyság

Something went wrong...
7 hrs
English term (edited): nee: net equipment effectiveness, oee: overall equipment effectiveness

berendezések nettó eredményessége, berendezések átlagos eredményessége

Habár az interneten fellelhetőek olyan írások, ahol az "equipment effectiveness" kifejezést lazán "eszközhatékonyságnak" (angolul "asset efficiency") fordították, én megpróbálnék hű maradni az eredeti angol fogalmakhoz:

equipment = berendezés(ek) /az angolban nincs többes száma/
effectiveness = eredményesség
net = nettó
overall = átlag(os)

Vonatkozó cikk részlete:

"Eredményesség és hatékonyság

Az eredményesség angol megfelelõje effectiveness, a hatékonyságé: efficiency. Meghatározásuk szerepel a nemzetközi szabványokban: az elõbbi azt fejezi ki, hogy milyen mértékben sikerült elérni a kitûzött célt, az utóbbi azt, hogy milyen az eredmény és a ráfordítások viszonya.
Érdekes, hogy a magyar szakemberek egy része a két kifejezés értelmezését szívesebben fordítva fogadná el, és ugyanez a helyzet e két szó használata dolgában angol nyelvterületen is: a szóhasználat az irodalomban – és fõleg a közbeszédben – gyakran keveredik."
/Dr. Balogh Albert – Földesi Tamás: A minõségügy magyar szakkifejezései/ http://www.orientpress.hu/hirkepek/kozig18/Innov.pdf
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search