Yurtdışı nakit vs kart vs kredi kartı
Thread poster: Mehmet Akıncı
Mehmet Akıncı
Mehmet Akıncı  Identity Verified
Türkiye
Local time: 05:10
Arabic to Turkish
+ ...
Oct 27, 2017

Merhaba, ara ara yurtdışında bulunmak istiyorum. İlk deneyimim ya Mısır ya da Ürdün olacak. Şimdi bankamatik kartım, kredi kartım var. Bir de üzerimizde nakit taşıyabiliriz. Hem güvenlik (malum gideceğimiz bazı ülkeler güvenli olmayacak), hem kur açısından zarar etmemek adına en mantıklı olan nedir?

Ziraat bankası kullanıyorum. Dolar hesabımdaki dolarları yurtdışında nasıl çekebilirim diye müşteri hizmetlerine sorduğumda "Şubemiz varsa gidip ç
... See more
Merhaba, ara ara yurtdışında bulunmak istiyorum. İlk deneyimim ya Mısır ya da Ürdün olacak. Şimdi bankamatik kartım, kredi kartım var. Bir de üzerimizde nakit taşıyabiliriz. Hem güvenlik (malum gideceğimiz bazı ülkeler güvenli olmayacak), hem kur açısından zarar etmemek adına en mantıklı olan nedir?

Ziraat bankası kullanıyorum. Dolar hesabımdaki dolarları yurtdışında nasıl çekebilirim diye müşteri hizmetlerine sorduğumda "Şubemiz varsa gidip çekersiniz." dendi. Örneğin Ürdün'de yokmuş. Şube yoksa hesaptaki dolar en yüksek kurdan hesaplanıp, o ülkenin parasına çevrildikten sonra herhangi bir bankamatikten çekebiliyormuşuz. Parayı bu şekilde kullanmak mı daha uygundur?

Tecrübeli arkadaşlar fikir verirse sevinirim.
Collapse

Tuncay Kurt
Tuncay Kurt  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Kaçış yok... Oct 27, 2017

Mehmet Akıncı wrote:

Ziraat bankası kullanıyorum. Dolar hesabımdaki dolarları yurtdışında nasıl çekebilirim diye müşteri hizmetlerine sorduğumda "Şubemiz varsa gidip çekersiniz." dendi. Örneğin Ürdün'de yokmuş. Şube yoksa hesaptaki dolar en yüksek kurdan hesaplanıp, o ülkenin parasına çevrildikten sonra herhangi bir bankamatikten çekebiliyormuşuz. Parayı bu şekilde kullanmak mı daha uygundur?

Tecrübeli arkadaşlar fikir verirse sevinirim.

Merhaba Mehmet Bey,

20 ülkeyi gezdim, 4 ülkede yaşadım. Bu bahsettiğiniz sorunu sürekli yaşıyorum ve açıkçası en ideal en rahat olan seçenek yine bankamatik/kredi kartı kullanmak.

Dediğiniz gibi yanınızda yüklü miktarda döviz götürmek mantıksız güvenlik sebebiyle (giderken 200-300 USD yeterli olur sanırım), seyahat ettiğiniz ülkedeki ATM'den ülkenin para birimini çekip onu kullanmanız en ideali. Yalnız kur farkı ve bankaların en yüksek kurdan para birimi çevirmesi kaybının yanında hem Türkiye'deki bankanızın hem de ATM'sini kullandığınız yabancı bankanın hesaptan para çekme masrafı olacaktır. Bu miktarlar çok değişken. Bu yüzden tek seferde olabildiğince (güvenli olan düzeyde) çekim yapmak ve nakit bitene kadar başka çekim yapmamak lazım.

Yurt dışındayken internetten alışveriş yapmanız gerekirse sanal kart oluşturup onu kullanın ve limitini ya hep düşük tutun ya da alışveriş biter bitmez sıfıra indirin. Böylece internet üzerinden kart bilgileriniz çalınsa bile yurt dışında en azından bilginiz dahilinde olmayan işlem yapamazlar. Ayrıca her ATM işleminde mutlaka makbuz alın. Tayland'da bankamatikten para vermemesine rağmen hesabımdan 1000 USD düşmüştü. Makbuz sayesinde Türkiye'deki bankamla görüştükten sonra 3 hafta içinde de olsa geri aldım parayı. Ordaki bankaya laf anlatamıyorsunuz bu konuda, makbuz mutlaka bulunmalı.

Ben finansbank'ın enpara debit kartını kullanıyorum, 10 TL civarı bir masraf alıyor banka her çekimden sadece, yurt dışındaki diğer bankanın aldığı masraf o bankaya bağlı dediğim gibi.

Uzun süreli seyahatlerde benim taktiğim: tek seferde 1000 USD civarı çekiyorum ATM'den ama yanımda pek nakit taşımıyorum, kaldığım ev/otel güvenliyse oraya bırakıyorum ve lazım oldukça alıyorum, mümkün olan her yerde kredi kartımı kullanıyorum (para birimi ne olursa olsun USD'ye çevriliyor ve sonra Türkiye'deki banka USD üzerinden size TL olarak yansıtıyor, yani kur hareketleri - özellikle de son dönemde yükselmeler malum - aynen yansıyor ödemelere).

İyi gezmeler,

Tuncay

Mehmet Akıncı
Türkiye
Arabic to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Çoğ sağolun değerli bilgi ve tecrubelerinizi paylaştığınız için. Oct 27, 2017

Turncay bey, verdiğiniz bilgiler ve tecrubeniz çok değerli idi ve ziyadesiyle doyurucu. Bunun için çok teşekkür ediyorum. Başka birine sorma ihtiyacım kalmadı. Allah razı olsun. Yabancı bankanın da masraf alacağını düşünmemiştim. Tavsiyeleriniz doğrultusunda hareket edeceğim. Çok çok teşekkürler kardeşim, uzun uzun yaşmış emek vermişşin.

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
KK Oct 28, 2017

Gerçi Tuncay bey hemen herseyi yazmis, ben de vurgulamak istedim. Mevcut kredi kartinizin yurt disina açik olup olmadigini gitmeden önce subenizden kontrol edin. Eskiden bazi kredi kartlari nedense yurt disina kapali idi. Olabildigince alisverislerinizde bu mevcut kredi kartinizi kullanin. Tabii kartin limitini de mutlaka kontrol edin.

Mehmet Akıncı
Türkiye
Arabic to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
kredi kartı vs nakit Oct 28, 2017

ATIL KAYHAN wrote:

Gerçi Tuncay bey hemen herseyi yazmis, ben de vurgulamak istedim. Mevcut kredi kartinizin yurt disina açik olup olmadigini gitmeden önce subenizden kontrol edin. Eskiden bazi kredi kartlari nedense yurt disina kapali idi. Olabildigince alisverislerinizde bu mevcut kredi kartinizi kullanin. Tabii kartin limitini de mutlaka kontrol edin.

Atıl bey, hatırlatma için teşekkür. Ama neden kredi kartı? Kredi kartı kullanmayı sevmeyen biri olarak nakit tercihimdir şahsen. Nakit ile alışveriş.

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Neden KK? Oct 28, 2017

Mehmet Akıncı wrote:

Atıl bey, hatırlatma için teşekkür. Ama neden kredi kartı? Kredi kartı kullanmayı sevmeyen biri olarak nakit tercihimdir şahsen. Nakit ile alışveriş.

Ben nakit yerine KK kullanmayi tercih ederim. KK kullanmak bana göre nakit kullanmaktan daha kolaydir çünkü bir PIN veya imzaniz ile tam paranizi karsi tarafa aktarirsiniz. Bir de ülkemizde nedense bozuk para kullanma aliskanligi pek gelismemistir. Örnegin, 19.95 TL bir alisveris yaptiniz. Karsi taraf size ödemesi gereken 0.05 TL bir meblagi (ne kadar küçük olsa da ödemesi gerekir) ödemeyebiliyor. Ben bunu eskiden çok yasadim. Dolayisiyla siz 19.95 TL ödemeniz gereken yerde zorunlu olarak (!) 20.00 TL ödemek durumunda kaliyorsunuz. Oysa KK ile öderseniz böyle abuk ve gereksiz bir durum yasamiyorsunuz.

Ben 10 sene kadar ABD'de yasadim. Orada $9.99 ödemek istediginizde kasiyere $10.00 verirsiniz ve kasiyer size mutlaka 1 sent iade eder. Yapilmasi gereken de budur. Yoksa halkin sentlerini (veya kuruslarini) zorla gaspetmek degildir. Eger bir hukuk ülkesi isek gerçekten bir hukuk ülkesi gibi davranmamiz gerekir. Eger 19.95 TL ödemek isterseniz sizden kimse zorla 20.00 TL alamaz. Öyle degil mi? Zaten vergilerin diz boyu oldugu bir ülkede yasiyoruz. Iste bu nedenle ben kredi karti kullanmaya daima EVET diyorum.

Mehmet Akıncı
Türkiye
Arabic to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
... Oct 28, 2017

ATIL KAYHAN wrote:

Mehmet Akıncı wrote:

Ben nakit yerine KK kullanmayi tercih ederim. KK kullanmak bana göre nakit kullanmaktan daha kolaydir çünkü bir PIN veya imzaniz ile tam paranizi karsi tarafa aktarirsiniz. Bir de ülkemizde nedense bozuk para kullanma aliskanligi pek gelismemistir. Örnegin, 19.95 TL bir alisveris yaptiniz. Karsi taraf size ödemesi gereken 0.05 TL bir meblagi (ne kadar küçük olsa da ödemesi gerekir) ödemeyebiliyor. Ben bunu eskiden çok yasadim. Dolayisiyla siz 19.95 TL ödemeniz gereken yerde zorunlu olarak (!) 20.00 TL ödemek durumunda kaliyorsunuz. Oysa KK ile öderseniz böyle abuk ve gereksiz bir durum yasamiyorsunuz.

Ben 10 sene kadar ABD'de yasadim. Orada $9.99 ödemek istediginizde kasiyere $10.00 verirsiniz ve kasiyer size mutlaka 1 sent iade eder. Yapilmasi gereken de budur. Yoksa halkin sentlerini (veya kuruslarini) zorla gaspetmek degildir. Eger bir hukuk ülkesi isek gerçekten bir hukuk ülkesi gibi davranmamiz gerekir. Eger 19.95 TL ödemek isterseniz sizden kimse zorla 20.00 TL alamaz. Öyle degil mi? Zaten vergilerin diz boyu oldugu bir ülkede yasiyoruz. Iste bu nedenle ben kredi karti kullanmaya daima EVET diyorum.

Sözünü ettiğiniz durum doğrudan yurtdışı alışverişi ile ilgili değil. Asıl sorun burada. Bu ülke içinde. Evet benim de rahatsız olduğum bir durum. Ahlak dışı bir davranış. Bu konuya gelene kadar bunun gibi daha niceleri var maalesef ülke içi alışverişlerde.

Kredi kartı kontrolü yapılabiliyorsa olabilir. Ama ben kontrol edemiyorum. Zaten nakit kontrolüm de sıkıntılı. Kart olunca hepten iş çığırından çıkabiliyor. Teşekkür ederim açıklama için.

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
başka seçenekler... Oct 30, 2017

Yurtdışında KK kullanmak pek akıllıca değil. Banka yurtdışında yaptığınız harcamalar için muhabir bankaya komisyon ödüyor. Döviz kurunu yüksekten alıyor. Yani yapabileceği ne varsa yapıyor.

Bildiğim kadarıyla seyahet çeki gibi bir seçenek var. Hem güvenli, hem de bankanın insafına kalmıyorsunuz.

Mehmet Akıncı
Türkiye
Arabic to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
.. Oct 30, 2017

Emin Arı wrote:

Yurtdışında KK kullanmak pek akıllıca değil. Banka yurtdışında yaptığınız harcamalar için muhabir bankaya komisyon ödüyor. Döviz kurunu yüksekten alıyor. Yani yapabileceği ne varsa yapıyor.

Bildiğim kadarıyla seyahet çeki gibi bir seçenek var. Hem güvenli, hem de bankanın insafına kalmıyorsunuz.

Tuncay beyin de tavsiyesi bu doğrultuda. Teşekkür ederim.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yurtdışı nakit vs kart vs kredi kartı

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »