Proz tagdíj áfája
Thread poster: Attila Magyar
Attila Magyar
Attila Magyar  Identity Verified
Hungary
Local time: 21:11
English to Hungarian
+ ...
Dec 13, 2014

Kedves fórumozók!

A Proz.com tagdíj befizetésekor a rendszer nem számolt fel nekem áfát. Ez miért lehetett?
Azzal tisztában vagyok, hogy ha EU-s ügyféltől veszek igénybe szolgáltatást vagy tőle vásárolok terméket, akkor azután az áfát nekem kell megfizetnem és bevallanom, de tudtommal a Proz.com nem EU-n belüli ügyfél. Rosszul tudom?

Előre is köszönöm a segítséget!
Attila


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 21:11
English to Hungarian
+ ...
Saját magad válaszoltál a kérdésedre Dec 13, 2014

A Proz.com New York-i cég, tehát nem számít fel áfát neked, EU-s alanynak.

 
Erzsébet Czopyk
Erzsébet Czopyk  Identity Verified
Hungary
Local time: 21:11
Member (2006)
Russian to Hungarian
+ ...
SITE LOCALIZER
VAT is apart from the territorial scope of law Dec 13, 2014

Áfatv. területi hatályán kívüli, nincs áfa.

 
János Untener
János Untener  Identity Verified
Hungary
Local time: 21:11
Member (2010)
English to Hungarian
+ ...
Nekem ezt mutatja Dec 13, 2014

Ezt a képet most készítettem. Nekem automatikusan felszámolja, én is Magyarországon vagyok.

Smiley face


 
Attila Magyar
Attila Magyar  Identity Verified
Hungary
Local time: 21:11
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Az első lépésnél nekem is ezt mutatja Dec 13, 2014

Ha a Next-re kattintok, akkor viszont már csak akkor mutat áfát, ha az első lépésnél nem adom meg a közösségi adószámom. Mivel én megadtam, utána nem is kellett áfát fizetnem.
Ebből gondolom, hogy közösségen belül szolgáltatásnyújtásról lehet szó, amikor az áfát a szolgáltatás igénybe vevőjének kell fizetnie.
Csak azt nem értem, hogy a Proz.com miért számít közösségen belülinek.


 
Katalin Horváth McClure
Katalin Horváth McClure  Identity Verified
United States
Local time: 15:11
Member (2002)
English to Hungarian
+ ...
A GYIK-ben benne van a magyarázat Dec 13, 2014

http://www.proz.com/faq/4027#4027

5-ös és 6-os pont.


 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Hungary
Local time: 21:11
English to Hungarian
+ ...
pár napja fizettem Dec 14, 2014

a VAT-szám meg van adva, nem számítottak fel áfát.

 
Attila Magyar
Attila Magyar  Identity Verified
Hungary
Local time: 21:11
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Igen, az én esetemben is ez történt Dec 15, 2014

Akkor jól gondolom, hogy a tagdíj után nekem kell befizetnem a 27%-os áfát?

 
Kathrin.B
Kathrin.B  Identity Verified
Local time: 21:11
English to Hungarian
+ ...
Az ok: az Áfa-szabályok változása 2015-től Jan 9, 2015

A korábbiaktól eltérő áfa-kezelést egy uniós áfa-változás okozza.
2015. január 1-től él az ún. MOSS (Mini Egyablakos Rendszer) - részletek a NAV linken.

Vagyis aki megadja az adószámát az előfizetés meghosszabbításakor, azt adóalanyként azonosítja a Proz rendszere, így az előfizetés, mint szolgáltatás után az adót maga az előfizető köteles rendezni fordított adózás keretében a saját magyar áfa-bevallásában.

Aki nem ad meg
... See more
A korábbiaktól eltérő áfa-kezelést egy uniós áfa-változás okozza.
2015. január 1-től él az ún. MOSS (Mini Egyablakos Rendszer) - részletek a NAV linken.

Vagyis aki megadja az adószámát az előfizetés meghosszabbításakor, azt adóalanyként azonosítja a Proz rendszere, így az előfizetés, mint szolgáltatás után az adót maga az előfizető köteles rendezni fordított adózás keretében a saját magyar áfa-bevallásában.

Aki nem ad meg adószámot, azt a rendszer valószínűleg nem tekinti adóalanynak, s ekkor 2015. jan. 1-től a magyar 27% áfát a szolgáltatónak, a Proznak kell felszámítania. A Proz ezt követően a MOSS rendszeren keresztül teljesíti az áfa-kötelezettségét, s a MOSS keretében kerül a magyar áfa magyar adóhatósághoz.

S hogy decemberi hosszabbításnál miért alkalmazza már a Proz a majd csak 2015-től élő szabályokat?

Vélelmezem, hogy a Proz-előfizetés naptári évre szól hosszabítás esetén, ezért a teljesítés legkorábbi időpontja 2015. jan. 1. lehet, amely eseteknél pedig már alkalmazni kell az új szabályokat.

http://nav.gov.hu/nav/ado/afa080101_hatalyos/MOSS__Mini_Egyablakos20140910.html

Remélem, tudtam segíteni.
BÚÉK!
Collapse


 
Attila Magyar
Attila Magyar  Identity Verified
Hungary
Local time: 21:11
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Köszönöm, így már sok minden érthető. Jan 11, 2015

Időközben feltettem a kérdéseim a NAV ügyfélszolgálatának. Ha érkezik válasz, akkor bemásolom ide.

Kathrin.B wrote:

A korábbiaktól eltérő áfa-kezelést egy uniós áfa-változás okozza.
2015. január 1-től él az ún. MOSS (Mini Egyablakos Rendszer) - részletek a NAV linken.

Vagyis aki megadja az adószámát az előfizetés meghosszabbításakor, azt adóalanyként azonosítja a Proz rendszere, így az előfizetés, mint szolgáltatás után az adót maga az előfizető köteles rendezni fordított adózás keretében a saját magyar áfa-bevallásában.

Aki nem ad meg adószámot, azt a rendszer valószínűleg nem tekinti adóalanynak, s ekkor 2015. jan. 1-től a magyar 27% áfát a szolgáltatónak, a Proznak kell felszámítania. A Proz ezt követően a MOSS rendszeren keresztül teljesíti az áfa-kötelezettségét, s a MOSS keretében kerül a magyar áfa magyar adóhatósághoz.

S hogy decemberi hosszabbításnál miért alkalmazza már a Proz a majd csak 2015-től élő szabályokat?

Vélelmezem, hogy a Proz-előfizetés naptári évre szól hosszabítás esetén, ezért a teljesítés legkorábbi időpontja 2015. jan. 1. lehet, amely eseteknél pedig már alkalmazni kell az új szabályokat.

http://nav.gov.hu/nav/ado/afa080101_hatalyos/MOSS__Mini_Egyablakos20140910.html

Remélem, tudtam segíteni.
BÚÉK!


 
Attila Magyar
Attila Magyar  Identity Verified
Hungary
Local time: 21:11
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Megérkezett a NAV válasza Mar 14, 2015

Bemásolom a válaszlevél lényegi részét:

"Vagyis a belföldi adóalany által igénybevett (belföldi székhelyéhez, telephelyéhez kötodo) minden olyan szolgáltatás, amelyre nézve nincs nevesítve különös szabály, belföldön adóköteles, a megfelelo belföldi adómértékkel számított adó terheli, vagy adott esetben adómentesség vonatkozik rá.

Ha tehát a belföldön gazdasági céllal letelepedett adóalany a foszabály szerint belföldön tel
... See more
Bemásolom a válaszlevél lényegi részét:

"Vagyis a belföldi adóalany által igénybevett (belföldi székhelyéhez, telephelyéhez kötodo) minden olyan szolgáltatás, amelyre nézve nincs nevesítve különös szabály, belföldön adóköteles, a megfelelo belföldi adómértékkel számított adó terheli, vagy adott esetben adómentesség vonatkozik rá.

Ha tehát a belföldön gazdasági céllal letelepedett adóalany a foszabály szerint belföldön teljesülo szolgáltatásban megrendeloi pozícióban vesz részt és a szolgáltatást adóköteles, e szolgáltatás után az áfa fizetési kötelezettség ot terheli, amennyiben a szolgáltatást nyújtó adóalany belföldön gazdasági céllal nem telepedett le, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye nincs belföldön (Áfa tv. 140. § a) pont).

Abban az esetben, ha az alanyi adómentes adóalany úgy vesz igénybe adóköteles szolgáltatást külföldi adóalanytól, hogy az igénybe vett szolgáltatás teljesítési helye - az Áfa tv. 37-49. §-ainak megfelelo alkalmazásával - belföldre esik, akkor nem járhat el alanyi adómentes minoségében (Áfa tv. 193. § (3) bekezdés). Ez azt jelenti, hogy a másik országban letelepedett szolgáltatásnyújtó adóalany helyett az alanyi adómentes adóalany - mint igénybevevo - saját nevében áfa felszámítására, bevallására és fizetésére lesz kötelezett az igénybe vett szolgáltatás kapcsán (Áfa tv. 193. § (3) bekezdésének, 140. §). Ezt a saját név alatt felszámított áfát azonban az alanyi adómentes adóalany - tekintettel arra, hogy annak igénybe vétele alanyi adómentesként végzett adólevonásra nem jogosító adómentes tevékenységhez történik - nem helyezheti levonásba (Áfa tv. 195. § (1) bekezdés).
"

Tehát, ha fizetéskor megadom a közösségi adószámomat, akkor a rendszer nem számol fel nekem áfát, azonban azt nekem be kell fizetnem a NAV-nak a következő hónap 20-ig. Emellett be is kell vallanom azt az ?65-ös nyomtatványon. Mivel a Proz.com székhelye EU-n kívül van, a bevallásban "harmadik országból igénybe vett szolgáltatás" sorba (azt hiszem ez a 27-es sor) kell beírni az összeget.

Ha fizetéskor nem adom meg a közösségi adószámomat, akkor a proz rendszere automatikusan felszámolja a magyar áfát, és be is fizeti azt, így ilyenkor nincs teendő ezzel kapcsolatban.

A Proz.com-nak van egy EU-s jelzésű adószáma is, ami itt található: http://cdn2.proz.com/file_resources/other/f3471571b41f7c013cd0397910941498_Bestaetigung_Registrierung_ProZcom_engl.pdf

Az áfaösszesítő-nyilatkozatba (?A60-as nyomtatvány) azonban nem lehet EU-s kezdetű adószámot beírni, ezért is kell harmadik országból igénybe vett szolgáltatásként bevallani ezt.
Itt egy cikk is az EU-s jelzésű adószámokkal kapcsolatban:
http://www.adonavigator.hu/blog/teendok-az-eu-jelzesu-kozossegi-adoszam-eseten.html

Remélem másoknak is segítettem.

Attila
Collapse


 
Erzsébet Czopyk
Erzsébet Czopyk  Identity Verified
Hungary
Local time: 21:11
Member (2006)
Russian to Hungarian
+ ...
SITE LOCALIZER
mimimi? Apr 26, 2015

Havi áfás vagyok, a ProZ-nak van EU-s adószáma, nekem is, áfa sehol. Mit kellene bevallanom? Az EU áfamentes számla mellé odateszem a két áfaszám érvényességi pépörjét (VIES rendszerből lehúzható 2 perc alatt - EU közösségi adószám: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies
és nem fizetek NAV Anyónak egy plusz petákot sem, kap tőlem is épp eleget.)

[Módosítva: 2015-04-26 23:12 GMT]


 
Erzsébet Czopyk
Erzsébet Czopyk  Identity Verified
Hungary
Local time: 21:11
Member (2006)
Russian to Hungarian
+ ...
SITE LOCALIZER
mimimi? Apr 26, 2015

Havi áfás vagyok, a ProZ-nak van EU-s adószáma, nekem is, áfa sehol. Mit kellene bevallanom? Az EU áfamenetes számla mellé odateszem a két áfaszám érvényességi pépörjét (Vies rendszerből lehúzható 2 perc alatt - EU közösségi adószám: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies
és nem fizetek NAV Anyónak egy plusz petákot sem, kap tőlem is épp eleget.)


 
Attila Magyar
Attila Magyar  Identity Verified
Hungary
Local time: 21:11
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Az áfát valakinek meg kell fizetnie. Apr 27, 2015

Ha én EU-n belüli, külföldi cégnek számlázok fordítást, akkor rá kell írnom a számlára, hogy az áfa fizetési kötelezettség őt terheli.
Itt ugyanez a helyzet, csak fordítva. Én veszek igénybe szolgáltatást EU-s adóalanytól, ezért az áfát nekem kell megfizetni.

Egyébként a Vies rendszerben nem lehet lekérni a proz.com közösségi adószámának érvényességét, mivel az "EU" előtaggal kezdődik (EU276000137).

Még egyszer belinkele
... See more
Ha én EU-n belüli, külföldi cégnek számlázok fordítást, akkor rá kell írnom a számlára, hogy az áfa fizetési kötelezettség őt terheli.
Itt ugyanez a helyzet, csak fordítva. Én veszek igénybe szolgáltatást EU-s adóalanytól, ezért az áfát nekem kell megfizetni.

Egyébként a Vies rendszerben nem lehet lekérni a proz.com közösségi adószámának érvényességét, mivel az "EU" előtaggal kezdődik (EU276000137).

Még egyszer belinkelem, hogy mi a teendő akkor, ha olyan számlát fogadunk be, amin "EU" kezdetű közösségi adószám van feltüntetve: http://www.adonavigator.hu/blog/teendok-az-eu-jelzesu-kozossegi-adoszam-eseten.html
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Proz tagdíj áfája






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »