Non-PRO vs. PRO?
Thread poster: Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay  Identity Verified
Türkiye
Local time: 13:13
German to Turkish
+ ...
Jul 30, 2015

Merhaba arkadaşlar,

bir süredir Kudoz'da Non-Pro olarak sınıflandırılan sorularda bir artış dikkatimi çekiyor.

Tanıma göre, aradığımız yanıt dil bilen herhangi bir kişi tarafından sözlük yardımı olmaksızın sağlanabilecek olduğunda Non-Pro, diğer durumlarda ise Pro seçeneği kullanılıyor.

Bu konu, yani bir sorunun Pro ya da Non-Pro olarak sınıflandırılmasında nasıl hareket edileceği sitenin diğer forumlarında çeşit
... See more
Merhaba arkadaşlar,

bir süredir Kudoz'da Non-Pro olarak sınıflandırılan sorularda bir artış dikkatimi çekiyor.

Tanıma göre, aradığımız yanıt dil bilen herhangi bir kişi tarafından sözlük yardımı olmaksızın sağlanabilecek olduğunda Non-Pro, diğer durumlarda ise Pro seçeneği kullanılıyor.

Bu konu, yani bir sorunun Pro ya da Non-Pro olarak sınıflandırılmasında nasıl hareket edileceği sitenin diğer forumlarında çeşitli başlıklar altında tartışılmış. Ayrıca Sık Kullanılanlar kısmında da buna ilişkin başlıklar var. Bunlara ilişkin bağlantılardan bir iki tanesini ilgilenen arkadaşlara erişimde kolaylık olması amacıyla aşağıya ekliyorum.

Benim görüşüm, genel olarak yöneltilen soruların büyük ölçüde Pro olarak sınıflandırılması gerektiği. Her zaman olmasa bile çoğunlukla soruyu yönelten çevirmen meslekdaşımız bu özelliği kendi alanında yapmakta olduğu bir çeviriye ilişkin fikir almak için kullanıyor. Dolayısı ile, konu zaten teorik olarak onun bilgisi dahilinde. Ancak zaman hepimizin karşılaştığı takılmalar, bazen de emin olma ihtiyacı bizi bu yardımı aramaya itiyor. Bütün yanıtlar bir teknik bilgi/ alan bilgisi gerektiriyor ve sözlüğe bakmak şöyle dursun, konuya hakim çevirmenlerin bile yanıta ulaşmak için birkaç kaynak kullanmasını gerektirebiliyor.

Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

http://www.proz.com/translation-articles/articles/95/

http://www.proz.com/forum/kudoz/288385-pro_or_non_pro_that_is_the_question.html#2450002

http://www.proz.com/faq/terminology_term_help/kudoz/kudoz:_general.html#what_does_the_vote_pro_or_vote_non_pro_button_do_

http://www.proz.com/faq/terminology_term_help/kudoz/asking.html#i_am_not_sure_whether_a_question_should_be_classified_as_non_pro_or_pro_what_is_the_difference_

[Edited at 2015-07-30 16:17 GMT]
Collapse

Yusef
Yusef  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
O kadar yok Jul 31, 2015

Elif Hanım,

Proz'da yeni bir üyenin acemiliği dışında -ki diğer üyeler düzeltti-, pek fazla yok, bir de habire sorduğu halde kendini tercüman değil diye niteliyen biri var o da tercüman olmadığı için öyle yapıyor herhalde! Ama proz da daha neler var.

Elif Baykara Narbay
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Ben de yeni olduğum için :-) Aug 1, 2015

ancak yakın zamanı değerlendirebildim. Dediğiniz gibi, çok da fazla değilmiş. Yalnızca benim dikkatimi çekmiş.

Elif Baykara Narbay
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Ne kadar iyi niyetliymişim :) Oct 17, 2016

Bir vesile ile bu başlık yeniden karşıma çıktı. Bir yıldan fazla zaman geçmiş.

Şimdi baktığımda Kudoz bölümünün dönem dönem Google Translate'ten hallice kullanıldığını görüyorum ve ne kadar iyi niyetliymişim diyorum

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Non-PRO vs. PRO?

Translation news in Türkiye

Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »